STM

50 % artysty - 50 % naukowca

Będąc właścicielem obydwu półkul mózgowych każdy z nas po części jest artystą, a po części naukowcem.

Proces przetwarzania informacji

Mózg człowieka składa się z dwóch półkul, a każda z nich przetwarza informacje w odmienny sposób. Lewa w digitalny – cyfrowy sposób, prawa zaś analogowo. Przekazywanie informacji zgodnie z pracą mózgu polega na zestawieniu przekazu cyfrowego z obrazem – wówczas digitalna i analogowa półkula są informowane równocześnie. Trzeba pamiętać , iż informacje cyfrowe (cyfry i znaki, wyrazy, pismo nutowe, wzory...) będą dla Ciebie zrozumiałe tylko wówczas, kiedy się z nimi wcześniej zapoznałeś. Umiejętność czytania może rozwinąć się jedynie na bazie znajomości poszczególnych znaków/liter.

Przypuśćmy, że czytasz teraz wyraz koza. Twoja lewa półkula analizuje go cyfrowo i przesyła do półkuli prawej, która w w swojej "bazie" szuka jego obrazowego odpowiednika. Znajdując go, przesyła informacje zwrotną, że wie, o co chodzi. A co działoby się, gdybyś otrzymałbyś teraz do przeczytania wyraz koza po chińsku? Załóżmy, że nie znasz tego języka, więc twoja prawa półkula nie jest w stanie do informacji cyfrowej dopasować żadnego obrazu. Jeżeli prawidłowe odczytanie tego wyrazu jest dla Ciebie z jakiś powodów ważne, czujesz frustrację. W sytuacji, kiedy dostajesz treść "upstrzoną" informacjami cyfrowymi, dla których nie możesz znaleźć odpowiednika w postaci obrazów, zrozumiesz ją w minimalnym zakresie.

Specyfika półkul mózgowych

Lewa półkula postrzega detale i je analizuje, klasyfikuje i szufladkuje. Myśli słowami.
Ustanawia reguły, jest logiczna, rozsądna, konsekwentna.
Zajmuje ją porządkowanie, planowanie i przewidywanie. Myśli "krok po kroku", w sposób przyczynowo – skutkowy.
Jej domeną jest nauka: rachunki, czytanie, pisanie, analizowanie zadań z treścią, analizowanie tekstów literackich, analizowanie zdań (gramatyka), wkuwanie na pamięć pojedynczych informacji (słówka, definicje, fakty, daty).

Prawa półkula postrzega syntetycznie kształty i struktury. Myśli bez słów, obrazowo.
Potrafi rozpoznać raz ujrzane osoby lub przedmioty. Prawidłowo odczytuje mowę ciała.
Posiada umiejętność kreowania wewnętrznych obrazów. To za jej pomocą możesz przy zamkniętych oczach "zobaczyć" biedronkę.
Jej domeną jest sztuka, muzyka i taniec.
Postępuje po nowatorsku, w sposób kreatywny, reguły i prawidłowości jej nie interesują. Działa intuicyjnie i spontanicznie.

Artysta i naukowiec

Będąc właścicielem obydwu półkul mózgowych każdy z nas po części jest artystą, a po części naukowcem.

Efektywne uczenie się zakłada wykorzystywanie w procesie poznawania i przyswajania wiedzy obydwu półkul. Następuje to wówczas, kiedy jakaś informacja zostaje podana przez obie półkule równocześnie – zarówno np. wyraz jak i jego obrazowe wyobrażenie.

Dbamy o kreatywną atmosferę naszej szkoły, przyjazną zarówno dla Twojego artysty jak i naukowca.

Linki